Великі і розумні українці

Продовжую публікувати статті про незнаних і відомих українців.

Про них мало читають і ще менше друкують.

Читаючи цю статтю, ви будете якщо не ШОКОВАНІ, так як це було зі мною, то принаймні дуже здивовані! Повірте!
Ці люди змогли реалізувати себе на чужині, попри всі поневіряння і втечі, попри всі мовні і освітні бар’єри, незважаючи нінащо.
Не маючи вибору, вони емігрували і цим зберегли себе від розстрілу, катувань чи каторги в концтаборах, про які весь світ мовчав і тихо  боявся. А вони виїхали і зберегли свою Україну там, більше ніж ми тут. Зберегли людяність, чесність і вірність добру та справедливості. Впевнений, що вони любили свою Батьківщину більше, ніж сьогодні це відчуває пересічний житель Неньки!

фото Reuters

Часто думається про те, якби не було цієї диявольської більшовицької машини, котра знищила всіх і все, що було людське у душах мільйонів мого народу, а тих хто не хотів цього позбутися, фізично і безправно знищувала.  Якою би була Україна з тими, що емігрували, з тим колосальним розумовим і людським потенціалом , що ми мали в першій половині ХХ століття.
Впевнений, що зовсім інакшою, не такою забитою і прибитою чимось важким і непідйомним.  Іншою…

Як можна не гордитися 7 нобелівськими лауреатами, адміралами військ Аргентини, Франції, США, Канади, чи особистими лікарями 6 президентів США, чи винахідником інтернету і купу інших, що мають українське коріння і про кого йтиме мова нижче.

Це наші герої!!! Ми маємо про них знати і не забути!

P.s.: Я трішки змінив статтю дописавши Тамару Горську і виправивши звання Ярослава Окуневського з контрадмірала на маріне генераль-штаб-арц (генерал-майор), оскільки такі стосувалися винятково командирів з’єднань кораблів.

А якщо захочеться ще щось про них прочитати, рийтеся в блозі:)) шукайте за тегами чи категоріями!

Про всіх них, у статті газети „Експрес” № 129 (6053)

Ну, вйо!

Серед вихідців із нашої землі — особисті лікарі шести президентів США, винахідник інтернету Леонард Кляйнрок, командувач військ НАТО в Європі Веслі Кларк та засновник знаменитої кінокомпанії “Метро-Голдвін-Маєр”

Хто сказав, що Україна не має своїх лауреатів Нобелівської премії? Є такі, і не один! Українці лікували американських президентів, керували NASA, засновували компанії світового рівня, завойовували “Оскари” та сотні медалей Олімпіад.

Усе це з’ясував дослідник Віталій Абліцов. Він ще змолоду збирав інформацію про українців, котрі досягли успіхів у світі. Однак якщо в радянські часи інформації такої було обмаль, то вже у наш час у нього з’явилися неабиякі можливості.

— Я принципово шукаю інформацію про походження знаменитостей лише в оригінальних іноземних довідниках, — каже Віталій Абліцов “Експресу”. — У підсумку, зібрав інформацію про майже 600 успішних уродженців України. Насамперед слід сказати, що наша земля дала світу сімох лауреатів Нобелівської премії!

Хто вони? Звідки?

— Якщо брати по університетах, то за кількістю нобелівських лауреатів історично лідирує харківський. Там навчалися і викладали одразу три нобелівські лауреати — Ілля Мечников, Саймон Кузнець та Лев Ландау, а також номінант на Нобелівську премію Ковалевський.

Мечников — біолог, один з основоположників еволюційної ембріології, імунології та мікробіології.

Кузнець, який усе життя підтримував українські традиції, був президентом Американської економічної асоціації. А Нобелівську премію з економіки 1971 року отримав “за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке призвело до нового, глибшого розуміння економічної та соціальної структури і процесу розвитку в цілому”.

Лев Ландау — лауреат “нобелівки” 1962 року з фізики за піонерські дослідження в галузі теорії конденсованих середовищ, зокрема рідкого гелію.

А які регіони України дали світу інших володарів Нобелівської премії?

— У Таврійському університеті (Сімферополь) викладав знаменитий фізик Ігор Тамм і номінант на премію Нобеля біолог Гурвич.

У Бучачі народився володар Нобелівської премії з літератури Шмуель Агнон, а в Золочеві на Львівщині — Роальд Гофман. Останній, до речі, живий, говорить українською мовою, але в Україну не приїздить, бо його ніхто сюди офіційно не запрошує!

Премію отримав “за розробку теорії протікання хімічних реакцій”, що значно розширює можливості для планування хімічних експериментів. А ми навіть не спромоглися зробити його закордонним членом Національної академії наук України, тоді як українофобові ректору Московського держуніверситету такого статусу надали.

А чи були у нас домінанти на Нобеля, крім Ковалевського та Гурвича?

— Так. У Київському університеті навчалося четверо таких — Алданов, Бердяєв, Виноградський, Чир’єв. Двох номінантів має Львівський університет — навчався там Франко та викладав Бальцер.

Які ще міжнародні премії здобували українці?

— Наші науковці мають дуже багато найвищих закордонних нагород — це Орден Почесного легіону (Франція), Золота королівська медаль Британського астрономічного товариства та премія Американського астрономічного товариства, Медаль Генрі Дрейпера, Кетрін Бюст, Пулітцерівська премія у галузі журналістики (США) та інші.

Народжений у Старобільську на Луганщині знаменитий американський астроном Бобровников мав премію Міжнародного товариства метеоритики і планетних наук. Дослідницькі праці київського астронома Федора Бредихіна (кінець ХІХ — початок ХХ століття) про комети і метеоритні потоки здобули таке світове визнання, що з 1946 року існує премія імені Бредихіна, яку Академія наук РФ присуджує за визначні праці в галузі астрономії.

А володар міжнародної премії ЮНЕСКО Георгій Гамов! На працях цього знаменитого американського фізика-теоретика здобули свій успіх чотири лауреати Нобелівської премії. Він першим почав розраховувати моделі зірок із термоядерними джерелами енергії, досліджував еволюційні треки зірок, роль нейтрино при спалахах нових і наднових зірок. Гамову належить і перше чітке порушення проблеми генетичного коду.

Тож українці в закордонній науці — аж ніяк не на другорядних ролях?

— Власне! От уродженець Симферополя Михайло Міщенко має премію Гоустона від Американського метеорологічного товариства і медаль Національного аерокосмічного агентства США (НАСА). Що ж до самого НАСА, то у 60-х роках ним керував уродженець Одеси Микола Головін, потім він працював в управлінні науки і техніки Білого дому. Серед американських астронавтів теж українці були — Джудіт Резнік, Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, Керел Бобко, Брюс Мельник. А через радянський і російський загони космонавтів пройшли близько 200 українців!

На Місяць американці потрапили завдяки розрахункам українця Кондратюка-Шаргея. Деталізовував його розрахунки, переводив у формули Ігор-Орест Богачевський. А технічним директором космічної програми “Аполлон” (політ на Місяць) був теж українець — Михайло Єремович.

А правда, що в радянській космічній програмі на провідних ролях теж були українці?

— Так. Теоретиками були Костянтин Ціолковський (його предки з Волині, а за сімейною легендою — вони ще й із роду гетьмана Северина Наливайка) та Микола Кибальчич із Чернігівщини. А “практика” — це, звичайно, ракетні конструктори Сергій Корольов і Володимир Челомей, творець ракетних двигунів Микола Глушко.

Розробку космічного корабля багаторазового використання “Буран” очолював киянин Гліб Лозино-Лозинський. Серед головних творців СРСР як космічної держави лише Михайло Янгель був із України, і то творив в Україні — у Дніпропетровську.

Ракети в наш час, як відомо, літають не тільки мирно в космос… Знамениті американські ракети підводного запуску “Трайдент” (“Тризуб”) розробив Богдан Гнатюк, котрий народився у Заліщиках, на Тернопільщині. Завдяки ефективності цих ракет нині на підводних човнах розміщено третину атомних боєголовок США.

Та що там, а ви знаєте, хто створив інтернет?!

Розкажіть!

— Професор із Каліфорнії Леонард Кляйнрок, чиї батьки походять з України, знаний у цілому світі, крім своєї прабатьківщини. Це справді дивовижно, але більшість українців і не здогадується: творець інтернету, що зв’язав сотні мільйонів людей у єдину глобальну мережу, має київське коріння.

Свій головний винахід Кляйнрок зробив ще у студентські літа. 1961 року він опублікував у Массачусетському технологічному інституті роботу про передачу інформації не цілісним потоком, а розбитою на пакети. Власне, на пакетній передачі даних побудовані нині весь інтернет і мобільна телефонія.

А 1969 року група студентів Каліфорнійського університету під керуванням Кляйнрока організувала першу в світі комп’ютерну мережу, з’єднавши два обчислювальні комплекси кабелем завдовжки 4,5 метра. Того ж року Кляйнрок через звичайну телефонну мережу передав кілька літер зі свого університету в розміщений за півтисячі кілометрів Стемфордський. Цю подію і прийнято вважати народженням інтернету.

Де ще, крім науки, українці проявили себе?

— Один із найважливіших напрямів, де українці мають успіх, — це військова справа. От західні приклади. Степан Андруник — бригадний генерал збройних сил Канади, кілька бригадних генералів армії США теж наші — Богдан Крістофер, Орест Когут, Ярополк Гладкий, який свого часу був визнаний одним із найкращих випускників знаменитої військової академії США Вест-Пойнт…

Сергій Андоленко, котрий народився у Волочиську, — французький бригадний генерал, командор найвищого у Франції Ордена Почесного легіону, кавалер “Військового Хреста 1939—1945 рр.”, автор численних наукових робіт із воєнної історії. Джеремі (Ярема) Бурда — командувач військово-морського флоту США… Знаменитий командувач військ НАТО в Європі Веслі Кларк, який навіть на посаду президента США кандидував, лише в дорослому віці дізнався, що його дідом є киянин Яків Немировський. Кларк уже відвідав із цього приводу свою прабатьківщину.

Еусебіо Юрчишин був заступником командувача сухопутних військ Аргентини. Він походить із Тернопільщини і теж приїжджав до України — як глава військової делегації аргентинців.

Українців на командних постах в іноземних арміях завжди було так багато, що навіть можна “виловлювати” цікаві збіги, на кшталт того, що Ніколас Остапенко — це бригадний генерал США, а генерал Олег Остапенко з Чернігівщини нині очолює космічні війська Росії.

Я чув, що сучасну телемедицину в американських збройних силах впровадив народжений в Україні бригадний генерал Ростислав Зайчук…

— Це правда. Військовою медициною у США відав і українець Стенлі Колодний.

До речі, особистими лікарями шести президентів США поспіль — починаючи з Ейзенгауера, котрий заступив на пост 1953 року, і аж до Картера, чиї повноваження закінчилися 1981-го, — були тільки українці. Ейзенгауера лікував генерал-майор медичної служби Роберт-Вальтер Ткач, а його наступника Кеннеді — вже згаданий генерал Ростислав Зайчук. Особистим лікарем президентів Джонсона, Ніксона, Форда і Картера був Вільям-Метью Лукаш. Уявляєте, 28 років життя лідерів однієї з двох наддержав світу було цілковито в руках наших хлопців!

У цьому сенсі маємо і давніші традиції — народжений на Буковині маріне генераль-штаб-арц (генерал-майор) Ярослав Окуневський очолював медичну службу військового флоту Австро-Угорської імперії, а львів’янин лікар Яків Розенфельд у 40-х роках ХХ століття спромігся навіть очолити медслужбу в армії комуністичного Китаю, отримати там звання генерала (китайці називали його “генерал Ло”) та 1947-го стати міністром охорони здоров’я в уряді Мао Цзедуна.

А як вихідцям з України ведеться у політиці?

— Усе гаразд! Предки нинішнього віце-прем’єр-міністра уряду Великобританії, лідера Ліберально-демократичної партії Ніка Клегга жили на Полтавщині. А правою рукою “залізної леді” Маргарет Тетчер під час її урядування був українець Стефан Терлецький — депутат парламенту, бізнесмен і меценат, власник футбольного клубу “Кардіфф-cиті”.

Нині головним радником президента США Барака Обами є Давид Аксельрод — батьки його з Києва. Якщо у попереднього держсекретаря США Кондолізи Райс заступницею була українка Пола Добрянскі, то й в адміністрації демократів знайшлася достойна українка на цю посаду — заступником держсекретаря Гілларі Клінтон стала Меланія Вервир. Джейн Любченко нині — заступник міністра торгівлі США.

У президента Ейзенгауера радником із питань науки був член американської академії наук фізик-хімік Джордж Кістяківський. Фактично він — один із батьків атомної бомби американців. В адміністрації попереднього президента Буша-молодшого міністром освіти працювала Маргарет Спеллінг. Її дівоче прізвище Дудар, вона походить із родини галицьких іммігрантів.

Отже, українські жінки на Заході не менш успішні за онуків козаків?

— Звичайно! Ірен де Ліпковскі свого часу стала першою жінкою — депутатом Національних зборів Франції. Вона внучка Гната Закревського із Березової Рудки, що на Полтавщині. Мало того, вона ще й тітка згаданого вже віце-прем’єра Великої Британії — Клегг є правнуком Закревського. Батько Ніка приїздив у Березову Рудку, сім’я навіть гроші дала на ремонт родового палацу, де тепер є технікум.

Жінок-депутаток у світових парламентах ми маємо чимало. Ось цими днями до Києва на Всесвітній форум українців приїздила Марія Хасан, котра родом із нашої столиці і котра була депутатом парламенту Швеції. Катрін Партику (батьки з Дніпропетровська) у Бельгії обирали депутатом 2007 року.

Не забуваймо і двох високопосадовців 1990-х років — генерал-губернатора Канади (намісника британської королеви) Романа Гнатишина та прем’єр-міністра Франції П’єра Береговуа. Щодо Канади, то в тамтешній федеральний парламент та парламенти провінцій нині обрано майже 70 депутатів-українців.

Чи представлені українці у фінансовому секторі? У юстиції?

— Народжений у Станіславові (нині Івано-Франківськ) Артур Бьорнс був головою Федерального резервного управління США — тобто головним банкіром держави, чию посаду багато хто вважає другою за впливовістю після президентської. Суддя Верховного суду США Богдан Футей народився у Бучачі.

А хто з наших прославився у бізнесі?

— Французькі автомобілі “Сітроен” — одні з найбільш знаних у світі автобрендів, а заснував їх син одесита Володимира Цитрона.

Засновник бренда “Давідофф” Жино Давідофф народився 1906 року в Новгороді-Сіверському, а коли почалися революційні події, переїхав до Франції.

Російський металургійно-нафтовий мільярдер Віктор Вексельберг народився на Львівщині, у Дрогобичі. Є, зрозуміло, й чимало інших, просто менш “розпіарених” у світі.

До речі, про росіян. Звернімо погляд на схід — чи керують українці Росією?

— Про радянські часи годі й говорити — у “партійному і державному” керівництві в Москві вихідців з України було багато. Та й далі ситуація мало змінилась. Уряд РФ у 1998 році очолював Сергій Кирієнко, чия мати з Одеси; нині він керівник компанії “Росатом”, гіганта, що об’єднує всю атомну енергетику Росії. А керівником апарату президента Путіна був Дмитро Козак із Кіровоградщини.

Ігор Левітін — міністр транспорту і зв’язку РФ, Валентина Матвієнко — глава уряду Санкт-Петербурга, Михайло Прусак — глава адміністрації Новгородської області з 1991 по 2007 роки. Віктор Христенко — заступник керівника уряду Російської Федерації, Сергій Шахрай із Симферополя — заступник глави уряду РФ, Григорій Явлінський зі Львова — кандидат на посаду президента Росії. “Комплект” серйозний!

А як щодо знаменитих українців у культурі? Є наші, до прикладу, у Голлівуді?

— Звісно. Серед них — Анджеліна Джолі, чиї предки були словацькими українцями, дід мав прізвище Войтко, а батько ще писався “змішано” Джолі-Войт. Леонардо Ді Капріо — внук одеситів, з Одещини походять і діди-баби Стівена Спілберга.

Загалом українцями з походження є ціла низка володарів “Оскара”. Наприклад, Гектор Бабенко (Аргентина). Одночасно кілька оскароносців, що походять з України, пройшли через знаменитий фільм “Вестсайдська історія” — батьки Леонарда Берштайна з Рівненщини, оскароносний Юлл Брінер є онуком одеського лікаря Шарія, а справжнє прізвище Наталі Вуд — Захаренко.

А що написав у своїй книзі спогадів Кірк Дуглас — актор і режисер, батько ще одного оскароносця Майкла Дугласа? “Я майже нічого не знаю про життя нинішньої України, але все одно відчуваю зв’язок із цією землею”.

Отакої!

— І це ще не все! Марк Стоун, Пол Муні, Джек Пеленс, один із засновників Голлівуду Давид Щезник (батько його з Києва). Та й Самуєль Голдвін, чиє прізвище лягло в назву кінокомпанії “Метро-Голдвін-Маєр” зі знаменитим “левом, що ричить”, народився у Києві!

Якщо ж говорити про номінантів на “Оскар”, то це і Вайнона Райдер (батьки з Харкова), і Вера Фарміга (навіть українську мову зберегла), і Мілен Демонжо (мати — харків’янка). У Києві народилися Міла Йовович, Міла Куніс. Відомою не лише акторкою, але і співачкою є Тамара Горська

А якщо звернути погляд в іншу мистецьку сферу — літературу…

— …То побачимо, скажімо, Кларису Ліспектор — класика бразилійської прози. Народилася у Чичельнику, на Вінниччині. А у знаменитого “бітника” американської літературі Аллена Гінзберга батьки — зі Львова.

Чи здобували українці успіхи у спорті для інших держав?

— Таких дуже багато. Серед 202 країн — учасниць Олімпіад нам нині визначили 35-місце за кількістю медалей, здобутих за весь час. Але офіційна статистика спотворена автоматичним записуванням усіх медалей радянських спортсменів до активу Росії як офіційної правонаступниці СРСР на міжнародній арені.

Якщо ж зарахувати нам усі здобутки українців, ми будемо на 6 місці у світі — після США, Німеччини, Великобританії, Франції та Росії. Скажімо, рекорд гімнастки Лариси Латиніної на Олімпіадах і досі не перевершений — 9 золотих, 5 срібних і 4 бронзові нагороди, гімнаст Борис Шахлін здобув 7 золотих, 4 срібні та 2 бронзові медалі, гімнаст Віктор Чукарін — п’ятиразовий олімпійський чемпіон. Загалом українські спортсмени завоювали понад півтисячі олімпійських медалей!

Ви зібрали дуже промовистий фактаж. Чому ви, пенсіонер, віддаєте цій праці стільки зусиль?

— Сьогодні вихідці з України розсіяні по всій планеті. Знати їх — означає сприяти інтеграції України в Європу. Врешті, весь світ так робить, гарні приклади — Франція чи Польща, де потужно працюють, відповідно, товариство “Полонія” і розмаїті франкофонні організації, де активною підтримкою стосунків зі знаменитими вихідцями краю чимало займаються державні органи.

А ще кілька років тому з’явився якийсь штучний “русский мир”, куди тягнуть усіх, найперше українців чи вихідців з України. Вважаю, що належить протистояти цьому ксенофобському процесові.

Але ж багато тих, про кого ви пишете, не виявляють якогось потягу, аби поріднитись зі своєю прабатьківщиною…

— Головне — знайти до них стежку, а потім, може, й порозуміємося. У нашому суспільстві бракує усвідомлення, що бути поряд із першими — це почесно. У нас інше мислення — аутсайдерське! Це треба виправити.

Андрій ГАНУС


„Експрес” № 129 (6053) 17 — 24 листопада 2011 року

Слухаю Окестра Св. Миколая – Добре в Гамериці

Advertisements

About Василько

Читайте...
Опубліковано у Історія, Життя, Люди, Преса, Україна | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

7 Responses to Великі і розумні українці

  1. Олекса коментує:

    здається тепер все гаразд з коментуванням

  2. Василько коментує:

    Ще, про відомих українців розказав голова СКУ Євген Чолій
    http://rozmova.wordpress.com/2013/09/08/evhen-cholij/

  3. Василько коментує:

    24 емігранти, які прославили Україну на весь світ

    http://24tv.ua/news/showNews.do?24_emigranti_yaki_proslavili_ukrayinu_na_ves_svit&objectId=603195&tag=ukrayina

  4. Василько коментує:

Шос сказати

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s